czwartek, 24 grudnia 2015
poniedziałek, 30 listopada 2015
Bieg Nocy Listopadowej
W niedzielę, 29 listopada, wspieraliśmy Fundację "Sprzymierzeni z GROM" w przeprowadzeniu Biegu Nocy Listopadowej, który jest polską edycją "Spartan Race".
Edyta, Basia i Skipper pomagali w drobnych pracach organizacyjnych przed startem, a potem sprzedawali T-shirty i kamizelki z logo biegu, z których dochód zasili konto Fundacji.
Przed startem. |
Sprzedaż biegowych gadżetów na rzecz Fundacji "Sprzymierzeni z GROM". |
Z panią Iwoną Guzowską. |
wtorek, 17 listopada 2015
Kolejny kurs Harcerskiej Służby Zabezpieczenia za nami
Członkowie drużyny uczestniczyli w kolejnej edycji kursu Harcerskiej Służby Zabezpieczenia. Część zajęć z zakresu kompetencji miękkich (negocjacje, komunikacja interpersonalna) i samoobrony prowadził nasz drużynowy, Skipper.
Egzamin końcowy zdały Edyta i Basia oraz Robert, który przeszedł do środowiska w macierzystym Pruszkowie, ale przecież przez pięć lat był członkiem naszej drużyny, a przez półtora roku jej kwatermistrzem.
Kuba, który również uczestniczył w kursie, o mały włos, a zdałby. Jednak "zjadły" go nerwy. Następna szansa wiosną.
Egzamin końcowy zdały Edyta i Basia oraz Robert, który przeszedł do środowiska w macierzystym Pruszkowie, ale przecież przez pięć lat był członkiem naszej drużyny, a przez półtora roku jej kwatermistrzem.
Kuba, który również uczestniczył w kursie, o mały włos, a zdałby. Jednak "zjadły" go nerwy. Następna szansa wiosną.
Harcerska Służba Zabezpieczenia, podobnie jak system szkolenia do niej wędrowników, została stworzona przez naszą drużynę w 2003 roku.
Lokalizacja:
Braci Załuskich 1, Warszawa, Polska
niedziela, 13 września 2015
Piekielny Weekend '2015
Po raz kolejny kandydaci do drużyny przeszli jeden z dwóch wymaganych sprawdzianów, Piekielny Weekend. Do próby podeszli Kinga i Adam. Główna część biwaku odbywała się na Forcie Szczęśliwice, zaś bazą noclegową były obiekty V Ogrodu Jordanowskiego. Gry nocne przeprowadziliśmy na Stadionie "Olimpii".
Częścią programu biwaku było szkolenie antynarkotykowe oraz spotkanie z panią Joanną Garnier z Fundacji "LaStrada", poświęcone handlowi ludźmi.
Biwak zakończył się przy grobie gen. bryg. S. Petelickiego, gdzie Kindze została wręczona chusta drużyny.
Zdjęcia wykonywał druh Tomasz Śledziewski z chorągwianego Zespołu d.s. Promocji.
To zdjęcie Basi i Kingi jest symboliczne. Nie zostawiamy swoich. |
Etykiety:
Akcje i zadymy,
asg,
cichociemni,
GROM,
Petelicki,
Piekielny Weekend
Lokalizacja:
Fort Szczęśliwice, Warszawa, Polska
wtorek, 14 lipca 2015
Harcerska Akcja Letnia '2015 - obóz szkoleniowy "Unitarka" i "Wyprawa 8 granic"
Tegoroczną Harcerską Akcję Letnią przeprowadziliśmy na początku czerwca tak, by tym, którzy chcą, dać możliwość zarabiania w wakacje lub wzięcia udziału w innych formach HAL z innymi środowiskami.
Przeprowadziliśmy dwa obozy z planowanych trzech. Zrezygnowaliśmy z obozu surwiwalowo-podchodzeniowego "Star Gate - Dalekie Rozpoznanie". Niestety, kadra nie dostała tyle wolnego w swoich pracach.
Obóz Szkoleniowy "Unitarka" przeprowadziliśmy w gościnnej Kępie Niemojewskiej, na terenie należącym do pani sołtys tej wsi. Miejsce, położone przy samej Pilicy, ale z dobrym zapleczem w postaci osiedla domków letniskowych, pozwoliło nam na przeprowadzenie praktycznie całości założonego programu. Sama miejscówka daje dobre rokowania na przyszłość, a okolica ma ogromny potencjał programowy. W przyszłości zamierzamy dokładnie przeanalizować teren pod kątem możliwości realizacji programu i zakładania kolejnych obozowisk, traktując tegoroczne jako bazowe. Program obozu zamierzamy rozszerzyć o elementy z obozów stacjonarnych, jak podstawy pionierki, ale znowu na wyższym poziomie, czyli bez gwoździ, a jednocześnie wydłużyć obóz do 9 dni.
Wędrowny Obóz Szkoleniowy "Unitarka'2015" |
Zaraz po "Unitarce" kadra drużyny wybrała się na spływ kajakowy po Bugu wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej, który był kolejnym etapem wieloletniego programu "Wyprawa 8 granic".
Od kilku lat Wyprawa, która pierwotnie była typowym obozem wędrownym, robi się rzeczywiście wyprawą o charakterze surwiwalowym, zbliżając się w charakterze do klasycznej wyprawy podróżniczej i odkrywczej. W zeszłym roku wędrowaliśmy na rowerach, w tym - kajakami. Plan zakładał pokonanie prawie 300 km od miejscowości Gołębie, gdzie Bug wpływa do Polski, do Trójstyku w Dubniku. Niestety, warunki pogodowe (najpierw skwar powyżej 30 stopni, a potem gwałtowne ochłodzenie, zimny czołowy wiatr i deszcze) spowodowały, że dotarliśmy tylko do Uchańki koło Dubienki, wsławionej starciem dowodzonych przez Tadeusza Kościuszkę wojsk polskich z rosyjskimi w obronie Konstytucji 3-go Maja.
Wyprawa była także wędrówką w historię Polski, od gockiej prehistorii w Kryłowie poprzez czasy chwały i potęgi w Horodle aż po upadek i początek walki o odrodzenie w Dubience. Ostatni dzień poświęciliśmy na zwiedzanie perły polskiej architektury renesansowej - Lublina.
Zdecydowaliśmy, że od przyszłego roku wyprawa będzie dedykowana członkom kadry drużyny i wyróżniającym się funkcyjnym.
Za rok Bieszczady i wędrówka konna.
poniedziałek, 22 czerwca 2015
Mała Selekcja '2015 zakończona
W weekend przeprowadziliśmy kolejną edycję "Małej Selekcji '2015". Do próby stawiły się cztery osoby, w tym trzy już od jakiegoś czasu działające w drużynie, a jedna zupełnie nowa.
Po 46 godzinach rajdu, z czego 6 godzin snu i przejściu ponad 30 kilometrów oraz wykonaniu szeregu zadań, próbę przeszli wszyscy uczestnicy.
Najlepszy rezultat osiągnęła druhna Basia, która zdobyła 82% punktów, czyli tyle, ile wymagamy od instruktorów. Była prawdziwym spirytus movens rajdu, motywując pozostałych do wysiłku i wytrwania. Druhna Basia udziałem w MS zakończyła próbę wstępną do drużyny i próbę na naramiennik wędrowniczy i potwierdziła, że jest znakomitą kandydatką na instruktorkę.
Swoje sukcesy osiągnęli także pozostali. Druh Kuba, który rok temu uciekł z rajdu, tym razem przełamał się i doszedł do końca, choć wiele razy kusiło go, żeby się poddać. Wytrwał i zdobył Odznakę Szturmowca.
Druhna Kasia, która szła z kontuzją, przeszła całą trasę, także wykazując się wiedzą i umiejętnościami, okazało się, że siłę charakteru ma większą, niż sama przypuszczała. Zdobyła czarną Chustę Drużyny i Odznakę Szturmowca.
Nowy w składzie, druh Adam, przeszedł całą trasę i mimo, że do tej pory nie miał nic wspólnego z harcerstwem, zdobył sporo punktów. Na tyle dużo, że zaliczył MS i zdobył prawo do noszenia czarnej Chusty Drużyny.
Druh Kuba odbiera swoją Odznakę Szturmowca. Zasłużył. |
piątek, 19 czerwca 2015
wtorek, 16 czerwca 2015
sobota, 13 czerwca 2015
poniedziałek, 13 kwietnia 2015
Tarcza Rzeczypospolitej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wśród zamordowanych strzałem w tył głowy byli także funkcjonariusze żołnierze formacji granicznych: Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza.
Cześć Bohaterom!
Cześć Bohaterom!
wtorek, 7 kwietnia 2015
Tryumf Woli - gawęda wielkanocna.
Tego roku na zbiórce wielkanocnej było inaczej, niż zazwyczaj. Po pierwsze, odbyła się w siedzibie hufca Warszawa-Żoliborz, którą w zeszłym roku wyremontowaliśmy.
Po drugie, jej ważną częścią była opowieść Sophie (naszej harcerki podchodzącej z rodziny białorusko-angielskiej) o tradycjach wielkanocnych na Białorusi.
Ale najważniejszą różnicą była gawęda drużynowego, który o sensie Wielkiej Nocy opowiedział na podstawie... "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena.
Gawęda była tak dobra, że redakcja portalu tolkienowskiego Elendilion poprosiła o możliwość opublikowania jej.
piątek, 3 kwietnia 2015
wtorek, 24 lutego 2015
Dzień Myśli Braterskiej - jak było
W niedzielę, 22 lutego, przypadł Dzień Myśli Braterskiej - największe i najważniejsze święto skautów i harcerzy. Postanowiliśmy je uczcić, a że Skipper zawsze wymyśli coś nietypowego, to...
W środę, 18 lutego, przez profil drużyny na fejsbuku, Skipper ogłosił akcję na DMB. Należało wykonać cztery zadania:
1. umieścić na profilowym na FB swoje zdjęcie w mundurze harcerskim/skautowym (Sophie);
2. ustalić, czemu 22 lutego jest Dniem Myśli Braterskiej (World Thinking Day) i napisać Skipperowi na PW;
3. nawiązać kontakt ze skautem/harcerzem z innego kraju lub innej organizacji i wymienić się życzeniami oraz informacjami o drużynie - złożyć raport w formie postu na wydarzeniu;
4. zaprojektować kartkę z okazji DMB i wysłać do możliwie dużej liczby harcerzy i skautów (wrzucenie na grupę harcerską na FB liczy się jako jeden) - raport złożyć na stronie wydarzenia.
Początkowo wyglądało, że akcja umrze śmiercią naturalną, gdy...
Kolejno zaczęły zmieniać się zdjęcia profilowe na FB. Skipper wydobył skądś archiwalną fotografię z pierwszego roku na funkcji drużynowego (było to podobno w pierwszej erze Śródziemia). A potem poszły raporty.
Zadania z okazji Dnia Myśli Braterskiej wykonali w całości Rico i Vipera. Kuba udzielił najpełniejszej odpowiedzi na zadanie nr 2.
Wiktoria i Sophie wykazały się natomiast refleksem, składając życzenia świąteczne spotkanej przypadkowo drużynie ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Obecni byli: Skipper, Rico, Vipera, Basia, Wiktoria i Sophie.
sobota, 21 lutego 2015
sobota, 7 lutego 2015
Nieobozowa Akcja Zimowa
Planowaliśmy zimowisko, ale z przyczyn finansowych i organizacyjnych, nie wyszło. Za to zrobiliśmy sobie bardziej intensywne zbiórki przez dwa tygodnie ferii. Poćwiczyliśmy samoobronę, pod okiem znajomego zaprojektowaliśmy noże, które sami wykonamy i które będą nam służyć na wyprawach w teren. Wreszcie urządziliśmy nową harcówkę, która znajduje się w tej samej szkole, ale w innym, lepszym pomieszczeniu.
Nawiązaliśmy też kontakt z rodziną repatriantów z Gruzji, którym będziemy pomagać.
"Kolec" ćwiczy pad w przód |
"Psyche" wzięła w swoje ręce większość prac przy urządzaniu harcówki |
Na razie wygląda to tak Więcej zdjęć |
poniedziałek, 12 stycznia 2015
W Święta też działamy
Poza przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju w Jednostce, w okresie świątecznym nasza drużyna brała udział w szeregu innych działań.
Na początku grudnia, jak co roku, włączyliśmy się w akcję "Rodacy Bohaterom" prowadzoną przez Stowarzyszenie "Odra-Niemen". Ilość darów może nie była porażająca, ale zawsze było to trochę.
Skipper i szef warszawskiego sztabu akcji przy zebranych na rzecz kombatantów produktach żywnościowych |
Betlejemskie Światło Pokoju za naszą sprawą trafiło nie tylko do Jednostki (po raz kolejny), ale także po raz drugi do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie oraz do Ośrodka dla Uchodźców - Domu dla Matek z Dziećmi.
Lampion z Betlejemskim Światłem Pokoju przy ołtarzu w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie. |
Wiktoria z Maksimem - gruzińskim chłopcem oczekującym wraz z mamą na nadanie statusu uchodźcy w Polsce. Maksim w imieniu dzieci-uchodźców odebrał od nas Betlejemskie Światło Pokoju. |
Na koniec pod wodzą Skippera część drużyny wybrała się do Zakościela, gdzie wzięliśmy udział w interaktywnych jasełkach przybliżających wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem.
Na koniec większością składu wspomogliśmy Fundację "Sprzymierzeni z GROM" w organizacji imprezy charytatywnej, z której dochód idzie m.in. na wsparcie rodzin zmarłych i poległych żołnierzy GROMu oraz pomoc dla tych, którzy w służbie Polsce utracili zdrowie. Pełniliśmy służbę przez 16 godzin w nocy z soboty na niedzielę, bez snu. Po zakończeniu służby i drzemce niektórzy poszli jeszcze pomagać w 23 Finale WOŚP.
Uczestnicy wyprawy do Betlejem w Stajence |
Lokalizacja:
Warszawa, Polska
Subskrybuj:
Posty (Atom)