czwartek, 24 grudnia 2015

Wesołych Świąt '2015


poniedziałek, 30 listopada 2015

Bieg Nocy Listopadowej


W niedzielę, 29 listopada, wspieraliśmy Fundację "Sprzymierzeni z GROM" w przeprowadzeniu Biegu Nocy Listopadowej, który jest polską edycją "Spartan Race".
Edyta, Basia i Skipper pomagali w drobnych pracach organizacyjnych przed startem, a potem sprzedawali T-shirty i kamizelki z logo biegu, z których dochód zasili konto Fundacji. 

Przed startem.

Sprzedaż biegowych gadżetów na rzecz Fundacji "Sprzymierzeni z GROM".

Z panią Iwoną Guzowską.

wtorek, 17 listopada 2015

Kolejny kurs Harcerskiej Służby Zabezpieczenia za nami

Członkowie drużyny uczestniczyli w kolejnej edycji kursu Harcerskiej Służby Zabezpieczenia. Część zajęć z zakresu kompetencji miękkich (negocjacje, komunikacja interpersonalna) i samoobrony prowadził nasz drużynowy, Skipper.
Egzamin końcowy zdały Edyta i Basia oraz Robert, który przeszedł do środowiska w macierzystym Pruszkowie, ale przecież przez pięć lat był członkiem naszej drużyny, a przez półtora roku jej kwatermistrzem.
Kuba, który również uczestniczył w kursie, o mały włos, a zdałby. Jednak "zjadły" go nerwy. Następna szansa wiosną. 



Harcerska Służba Zabezpieczenia, podobnie jak system szkolenia do niej wędrowników, została stworzona przez naszą drużynę w 2003 roku. 

niedziela, 13 września 2015

Piekielny Weekend '2015


Po raz kolejny kandydaci do drużyny przeszli jeden z dwóch wymaganych sprawdzianów, Piekielny Weekend. Do próby podeszli Kinga i Adam. Główna część biwaku odbywała się na Forcie Szczęśliwice, zaś bazą noclegową były obiekty V Ogrodu Jordanowskiego. Gry nocne przeprowadziliśmy na Stadionie "Olimpii".

Częścią programu biwaku było szkolenie antynarkotykowe oraz spotkanie z panią Joanną Garnier z Fundacji "LaStrada", poświęcone handlowi ludźmi. 


Biwak zakończył się przy grobie gen. bryg. S. Petelickiego, gdzie Kindze została wręczona chusta drużyny.

Zdjęcia wykonywał druh Tomasz Śledziewski z chorągwianego Zespołu d.s. Promocji. 

To zdjęcie Basi i Kingi jest symboliczne. Nie zostawiamy swoich. 

wtorek, 14 lipca 2015

Harcerska Akcja Letnia '2015 - obóz szkoleniowy "Unitarka" i "Wyprawa 8 granic"

Tegoroczną Harcerską Akcję Letnią przeprowadziliśmy na początku czerwca tak, by tym, którzy chcą, dać możliwość zarabiania w wakacje lub wzięcia udziału w innych formach HAL z innymi środowiskami.
Przeprowadziliśmy dwa obozy z planowanych trzech. Zrezygnowaliśmy z obozu surwiwalowo-podchodzeniowego "Star Gate - Dalekie Rozpoznanie". Niestety, kadra nie dostała tyle wolnego w swoich pracach.
Obóz Szkoleniowy "Unitarka" przeprowadziliśmy w gościnnej Kępie Niemojewskiej, na terenie należącym do pani sołtys tej wsi. Miejsce, położone przy samej Pilicy, ale z dobrym zapleczem w postaci osiedla domków letniskowych, pozwoliło nam na przeprowadzenie praktycznie całości założonego programu. Sama miejscówka daje dobre rokowania na przyszłość, a okolica ma ogromny potencjał programowy. W przyszłości zamierzamy dokładnie przeanalizować teren pod kątem możliwości realizacji programu i zakładania kolejnych obozowisk, traktując tegoroczne jako bazowe. Program obozu zamierzamy rozszerzyć o elementy z obozów stacjonarnych, jak podstawy pionierki, ale znowu na wyższym poziomie, czyli bez gwoździ, a jednocześnie wydłużyć obóz do 9 dni.


Wędrowny Obóz Szkoleniowy "Unitarka'2015"

Zaraz po "Unitarce" kadra drużyny wybrała się na spływ kajakowy po Bugu wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej, który był kolejnym etapem wieloletniego programu "Wyprawa 8 granic". 
Od kilku lat Wyprawa, która pierwotnie była typowym obozem wędrownym, robi się rzeczywiście wyprawą o charakterze surwiwalowym, zbliżając się w charakterze do klasycznej wyprawy podróżniczej i odkrywczej. W zeszłym roku wędrowaliśmy na rowerach, w tym - kajakami. Plan zakładał pokonanie prawie 300 km od miejscowości Gołębie, gdzie Bug wpływa do Polski, do Trójstyku w Dubniku. Niestety, warunki pogodowe (najpierw skwar powyżej 30 stopni, a potem gwałtowne ochłodzenie, zimny czołowy wiatr i deszcze) spowodowały, że dotarliśmy tylko do Uchańki koło Dubienki, wsławionej starciem dowodzonych przez Tadeusza Kościuszkę wojsk polskich z rosyjskimi w obronie Konstytucji 3-go Maja. 
Wyprawa była także wędrówką w historię Polski, od gockiej prehistorii w Kryłowie poprzez czasy chwały i potęgi w Horodle aż po upadek i początek walki o odrodzenie w Dubience. Ostatni dzień poświęciliśmy na zwiedzanie perły polskiej architektury renesansowej - Lublina. 
Zdecydowaliśmy, że od przyszłego roku wyprawa będzie dedykowana członkom kadry drużyny i wyróżniającym się funkcyjnym. 
Za rok Bieszczady i wędrówka konna.



poniedziałek, 22 czerwca 2015

Mała Selekcja '2015 zakończona

W weekend przeprowadziliśmy kolejną edycję "Małej Selekcji '2015". Do próby stawiły się cztery osoby, w tym trzy już od jakiegoś czasu działające w drużynie, a jedna zupełnie nowa. 
Po 46 godzinach rajdu, z czego 6 godzin snu i przejściu ponad 30 kilometrów oraz wykonaniu szeregu zadań, próbę przeszli wszyscy uczestnicy. 
Najlepszy rezultat osiągnęła druhna Basia, która zdobyła 82% punktów, czyli tyle, ile wymagamy od instruktorów. Była prawdziwym spirytus movens rajdu, motywując pozostałych do wysiłku i wytrwania. Druhna Basia udziałem w MS zakończyła próbę wstępną do drużyny i próbę na naramiennik wędrowniczy i potwierdziła, że jest znakomitą kandydatką na instruktorkę. 
Swoje sukcesy osiągnęli także pozostali. Druh Kuba, który rok temu uciekł z rajdu, tym razem przełamał się i doszedł do końca, choć wiele razy kusiło go, żeby się poddać. Wytrwał i zdobył Odznakę Szturmowca. 
Druhna Kasia, która szła z kontuzją, przeszła całą trasę, także wykazując się wiedzą i umiejętnościami, okazało się, że siłę charakteru ma większą, niż sama przypuszczała. Zdobyła czarną Chustę Drużyny i Odznakę Szturmowca. 
Nowy w składzie, druh Adam, przeszedł całą trasę i mimo, że do tej pory nie miał nic wspólnego z harcerstwem, zdobył sporo punktów. Na tyle dużo, że zaliczył MS i zdobył prawo do noszenia czarnej Chusty Drużyny. 

Druh Kuba odbiera swoją Odznakę Szturmowca. Zasłużył.

piątek, 19 czerwca 2015

Mała Selekcja 2015


Już dziś zaczynamy kolejną edycję "Małej Selekcji'. Za trzy godziny okaże się, kto podejmie wyzwanie i przystąpi do próby. 



wtorek, 16 czerwca 2015

Pamiętamy



Trzy lata temu, w niewyjaśnionych okolicznościach odszedł nasz przyjaciel i inspirator utworzenia drużyny, generał brygady Sławomir Petelicki. Dziś nosimy Jego imię. 

Będziemy Go godni.

sobota, 13 czerwca 2015

25 lat GROMu

Dziś swoje 25-lecie świętuje najlepsza polska jednostka specjalna i jedna z pięciu najlepszych na świecie.
Dziękujemy, że jesteście. Będziemy Was godni.


poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Tarcza Rzeczypospolitej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wśród zamordowanych strzałem w tył głowy byli także funkcjonariusze żołnierze formacji granicznych: Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza.
Cześć Bohaterom!


wtorek, 7 kwietnia 2015

Tryumf Woli - gawęda wielkanocna.

Tego roku na zbiórce wielkanocnej było inaczej, niż zazwyczaj. Po pierwsze, odbyła się w siedzibie hufca Warszawa-Żoliborz, którą w zeszłym roku wyremontowaliśmy. 

Po drugie, jej ważną częścią była opowieść Sophie (naszej harcerki podchodzącej z rodziny białorusko-angielskiej) o tradycjach wielkanocnych na Białorusi. 
Ale najważniejszą różnicą była gawęda drużynowego, który o sensie Wielkiej Nocy opowiedział na podstawie... "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena.



Gawęda była tak dobra, że redakcja portalu tolkienowskiego Elendilion poprosiła o możliwość opublikowania jej. 




wtorek, 24 lutego 2015

Dzień Myśli Braterskiej - jak było

W niedzielę, 22 lutego, przypadł Dzień Myśli Braterskiej - największe i najważniejsze święto skautów i harcerzy. Postanowiliśmy je uczcić, a że Skipper zawsze wymyśli coś nietypowego, to...

W środę, 18 lutego, przez profil drużyny na fejsbuku, Skipper ogłosił akcję na DMB. Należało wykonać cztery zadania:
1. umieścić na profilowym na FB swoje zdjęcie w mundurze harcerskim/skautowym (Sophie);
2. ustalić, czemu 22 lutego jest Dniem Myśli Braterskiej (World Thinking Day) i napisać Skipperowi na PW;
3. nawiązać kontakt ze skautem/harcerzem z innego kraju lub innej organizacji i wymienić się życzeniami oraz informacjami o drużynie - złożyć raport w formie postu na wydarzeniu;
4. zaprojektować kartkę z okazji DMB i wysłać do możliwie dużej liczby harcerzy i skautów (wrzucenie na grupę harcerską na FB liczy się jako jeden) - raport złożyć na stronie wydarzenia.


Początkowo wyglądało, że akcja umrze śmiercią naturalną, gdy...
Kolejno zaczęły zmieniać się zdjęcia profilowe na FB. Skipper wydobył skądś archiwalną fotografię z pierwszego roku na funkcji drużynowego (było to podobno w pierwszej erze Śródziemia). A potem poszły raporty.

Zadania z okazji Dnia Myśli Braterskiej wykonali w całości Rico i Vipera. Kuba udzielił najpełniejszej odpowiedzi na zadanie nr 2. 
Wiktoria i Sophie wykazały się natomiast refleksem, składając życzenia świąteczne spotkanej przypadkowo drużynie ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.



Dzień zakończyliśmy służbą przy sztandarze Hufca podczas mszy w intencji druhny Hanki Czaki, przybocznej żoliborskiej 8 WDH-ek, zamordowanej przez Niemców w lutym 1944 roku.
Obecni byli: Skipper, Rico, Vipera, Basia, Wiktoria i Sophie. 

sobota, 7 lutego 2015

Nieobozowa Akcja Zimowa

Planowaliśmy zimowisko, ale z przyczyn finansowych i organizacyjnych, nie wyszło. Za to zrobiliśmy sobie bardziej intensywne zbiórki przez dwa tygodnie ferii. Poćwiczyliśmy samoobronę, pod okiem znajomego zaprojektowaliśmy noże, które sami wykonamy i które będą nam służyć na wyprawach w teren. Wreszcie urządziliśmy nową harcówkę, która znajduje się w tej samej szkole, ale w innym, lepszym pomieszczeniu. 
Nawiązaliśmy też kontakt z rodziną repatriantów z Gruzji, którym będziemy pomagać. 

"Kolec" ćwiczy pad w przód

"Psyche" wzięła w swoje ręce większość prac przy urządzaniu harcówki

Na razie wygląda to tak

Więcej zdjęć





poniedziałek, 12 stycznia 2015

W Święta też działamy

Poza przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju w Jednostce, w okresie świątecznym nasza drużyna brała udział w szeregu innych działań. 
Na początku grudnia, jak co roku, włączyliśmy się w akcję "Rodacy Bohaterom" prowadzoną przez Stowarzyszenie "Odra-Niemen". Ilość darów może nie była porażająca, ale zawsze było to trochę.

Skipper i szef warszawskiego sztabu akcji przy zebranych
na rzecz kombatantów produktach żywnościowych
Betlejemskie Światło Pokoju za naszą sprawą trafiło nie tylko do Jednostki (po raz kolejny), ale także po raz drugi do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie oraz do Ośrodka dla Uchodźców - Domu dla Matek z Dziećmi.

Lampion z Betlejemskim Światłem Pokoju przy ołtarzu
w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie.

Wiktoria z Maksimem - gruzińskim chłopcem oczekującym wraz z mamą
na nadanie statusu uchodźcy w Polsce.
Maksim w imieniu dzieci-uchodźców odebrał od nas Betlejemskie Światło Pokoju.

Na koniec pod wodzą Skippera część drużyny wybrała się do Zakościela, gdzie wzięliśmy udział w interaktywnych jasełkach przybliżających wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem.

Uczestnicy wyprawy do Betlejem w Stajence
Na koniec większością składu wspomogliśmy Fundację "Sprzymierzeni z GROM" w organizacji imprezy charytatywnej, z której dochód idzie m.in. na wsparcie rodzin zmarłych i poległych żołnierzy GROMu oraz pomoc dla tych, którzy w służbie Polsce utracili zdrowie. Pełniliśmy służbę przez 16 godzin w nocy z soboty na niedzielę, bez snu. Po zakończeniu służby i drzemce niektórzy poszli jeszcze pomagać w 23 Finale WOŚP.